لیست : پنج آهنگ درباره مدرسه

یک مقداری به اطراف دقت کنید ، چه می‌بینید؟ بله هوا کم کم خنک تر می شود . تابستان دارد تمام می‌شود و فصل پاییز می‌آید و همراه با آن .. بله مدارس هم شروع می شوند!

این باعث شد که در فکر یک لیست جدید باشم، 5 آهنگ با محوریت موضوع مدرسه! قبل از آن البته باید چند موضوع را یادآوری کنم :

1.یک جایی جمله‌ای درباره گروه گانز ان روزز خواندم که احتمالا خیلی از شماها هم شنیده‌اید ؛ جمله این بود: آنها بچه‌های خوبی نبودند ، بچه‌های خوب راک ان‌رول نمی‌خوانند!

نکته‌اش در اینجاست که نباید از خیلی از آهنگهایی که معرفی می‌شوند، انتظار داشته باشد که شبیه آهنگ‌هایی که روزهای اول مهر از تلویزیون ایران پخش می‌شوند درباره وصف مزایا و خوبی‌های مدارس و تاثیرات عمیق آن بر آینده دانش آموزان گرامی باشد! اتفاقا اکثرشان دقیقا نظری برعکس این دارند! یا فقط اشعارشان ربطهای جزئی‌ای به مدرسه دارند یا مثلا ماجرای یک داستان عشقی در یک مدرسه هستند!خب بچه‌های غیر خوب معمولا زیاد خاطرات خوبی از مدرسه ندارند.بنابرین به یاد داشته باشید که به این آهنگ ها از نظر یک مخاطب نگاه کنید نه بیشتر.

2.دوباره خواهشم را که در لیست قبلی عنوان کرده بودم،‌اعلام می‌کنم: اگر شما هم آهنگ‌هایی با این موضوع سراغ دارید اسمشان را بگویید تا به یک جمع بندی کلی برسیم.

3.یک ماه قبل مجله رولینگ استون هم لیستی به همین شکل البته در روز بازگشایی مدارس آمریکا ارئه داده بود ، که آن را می‌توانید اینجا ببینید. لطفا از شباهت‌های موجود زیاد شباهت نکنید.

Nirvana4

1.Nirvana – School (نیروانا – مدرسه)

صدر این لیست در اختیار نیروانا و کرت کوبین بزرگ است!و البته یکی از بهترین از آهنگ‌های آنها به نام مدرسه. شعر این آهنگ حدودا سه دقیقه‌ای کلا از تکرار سه جمله تشکیل می‌شود: Won’t you believe it? It’s just my luck (باور نمی‌کنی؟ این شانس منه!) ، You’re in high school again (دوباره توی دبیرستانی) و No recess (بازگشتی تو کار نیست!)

این خاصیت اصلی اکثر اشعار کرت کوبین است ، در عین کوتاهی ایجاز می‌کند! و اما موزیک قدرتمند آن که حسابی دمار از روزگار آدم در‌می‌آورد! شاید ریتم سریع و کمی خشن این آهنگ برای خیلی از افرادی که این موزیک را برای اولین بار گوش مي‌دهند ناراحت کننده باشد ولی کم کم اثر خود را در روان شنونده به جا می‌گذارد. ریف‌های متناوب و سریع، نقش پر رنگ بیس و درامز ، صدای خاکستری کرت کمباین هرکسی را درگیر خودش می‌کند.شک نکنید! آهنگ های نیروانا همیشه پر از جزئیاتی بوده که اگر قصد توضیح آنها را داشته باشیم (حتی برای این آهنگ که در مقابل خیلی از آهنگ های دیگر نیروانا حرفی برای گفتن ندارد) صد صفحه هم کافی نیست. مثلا در همین آهنگ به سلوی گیتار نگاه کنید ! کجا شروع می‌شود؟ دربهترین جای ممکن.

این همواره یکی از سیاهترین نقاط موسیقی معاصر بوده است که نوابغی مثل کرت کویین باید اینقدر زود بمیرند، تصور کنید اگر کرت کمی دیرتر دست به خودکشی می‌زد، این روزها چقدر تغییر در موسیقی می‌دیدیم؟

چه کسانی با این آهنگ بیشتر ارتباط برقرار خواهند کرد؟:عاشقان نیروانا ،سلیقه‌های کمی خشن‌تر، افرادی با خشم‌های فروخورده ، دوستانی که از دوران مدرسه خاطرات زیاد شیرینی به یاد ندارند!

دانلود با کیفیت متوسط 600 کیلو بایت.**دانلود با کیفیت بالا3.7 مگابایت.**متن ترانه

Pink-Floyd10

2.Pink Floyd – Another Brick in the Wall Part 2  (پینک فلوید – آجر دیگری بر روی دیوار قسمت 2)

و اما حالا می رسیم به یکی از بزرگترین آهنگ های پینک فلوید و البته یکی از بهترین آهنگ های ساخته شده در تاریخ موسیقی تا کنون.در آلبوم دیوار واترز این بار به مدرسه حمله کرده بود و البته به معلم هایی که کارشان «نیشخند های سیاه در کلاس ها» بود! خود واترز این آهنگ ها را بر اساس خاطرات خودش از دوران دبستان نوشت. او همواره از تحصیلات آکادمیک و رسمی انگلیسی و علی الخصوص معلم گرامر زمان خودش متنفر بود. «خود آنها همگی درب و داغان بودند، تمام چیزی که مجبور بودند انجام دهند تلخی و بدبینی بود.» این صحبت های واترز درباره این آهنگ است.

آلبوم دیوار در اصل درباره دیوارهایی بود که همه ما اطراف خود ساخته ایم تا از واقعیت دور باشیم. از نظر واترز مدرسه و معلم  ها خود نیز یکی از اصلی ترین آجرهای این دیوارند.

درباره آلبوم دیوار که خیلی توضیح داده ایم، ولی درباره این آهنگ؛شاید برایتان جالب باشد که گروه کر این آهنگ 23 کودک بین 13 تا 15 ساله بودند، اگر این شما را متعجب کرده است و به نظرتان گروه کر بیشتر از این می آمد باید بگویم که حدستان درست است! بخش کر این آهنگ 12 بار ضبط شده تا تعداد بچه ها بیشتر به نظر بیاید. اعضای پینک فلوید ابتدا فکر کردند می توانند سر بچه ها کلاه بگذارند و مزد کارشان را حساب نکنند اما پس از ارائه آلبوم مدرسه ای که بچه ها در آن بودند به عنوان مزد کار و جریمه دیرکرد آن و همچنین مجازات اغفال کودکان مدرسه ای برای ضبط این آهنگ حدودا 1000 پوند دریافت کرد!

درکنار اینها باید به این اشاره کرد که جمله «We don’t need no education» که در آهنگ به کار می رود از لحاظ گرامری کاملا غلط است شاید این را هر بچه 12-10 ایرانی هم بداند . شاید واترز می خواسته با این جمله ناکارآمدی آموزش پرورش انگلیس را نشان دهد یا شاید هم به شدت بیشتری به این جمله اشاره کند.

چه کسانی با این آهنگ بیشتر ارتباط برقرار خواهند کرد؟:در درجه اول دوستداران پینک فلوید ، راک دوستان ، کسانی که فیلم دیوار را دیده اند و البته کسانی که نظراتی شبیه واترز نسبت به مدرسه دارند.

دانلود با کیفیت متوسط1مگا بایت**دانلود با کیفیت بالا4.6مگابایت**متن ترانه

Alice-Cooper-Schools-Out

3.Alice Cooper – School’s Out (آلیس کوپر – مدرسه تعطیله)

جایی آلیس کوپر گفته است که این آهنگ (مدرسه تعطیله) وقتی به او الهام شده که کسی از او پرسیده است «بزرگترین سه دقیقه عمر شما چه زمانی بوده است؟» و او هم جواب داه است که «دوبار در طور سال این  سه دقیقه وجود دارد اول صبح کریسمس وقتی می خواهی هدیه ات را باز کنی . و حرص و طمع حسابی در آن لحظه در جریان است و دومی سه دقیقه آخر آخرین روز مدرسه که بر روی صندلی نشسته ای و انگار مغرت در حال آتش گرفتن است!» و در آن لحظه کوپر به خودش گفته است که اگر این سه دقیقه را در آهنگی به کار بگبرد یقینا این آهنگ ، آهنگ بزرگی خواهد شد.

البته کوپر چندین بار دیگر هم منابع الهام دیگری برای این آهنگ ذکر کرده است اما به هر حال این آهنگ آهنگ بزرگ و مشهوری شد و حسابی در میان مردم خودش را جا انداخت ، افراد و گروهای بسیاری این آهنگ را کاور کردند و این آهنگ در فیلم های بسیاری استفاده شده است.ولی جالب ترین استفاده از آن وقتی بود که کوپر در 13 می 2009 این آهنگ را به همراه گروه پسرش در دانشگاه ایالت آریزونا اجرا کرد و این اجرا با سخنرانی باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا همراه شد! پسر کوپر در دانشکده خبرنگاری دانشگاه ایالتی آریزونا مشغول به تحصیل است.

این آهنگ را شاید بتوان بهترین آهنگ آلیس کوپر به حساب آورد ، پیوستن او به پیشگامان جریان موسیقی گلم راک باعث شد که او را استاد افرادی مثل مریلین منسون ای یا گروهایی مثل کیس بشناسیم افرادی که به جای اینکه با موسیقی شان معروف باشند با لباس ها و آرایش ها و اجراهای عجیبشان معروف هستند! بنابرین بدون هیچ شکی این آهنگ بهترین آهنگ اوست. شک نکنید! این آهنگ از طرف مجله رولینگ استون در رده  351 بهترین آهنگهای تاریخ و از طرف شبکه VH1 در رده 35 بهترین آهنگ هاردراک تاریخ قرار گرفته است.

به دلایل ذکر شده نشد که نشد تصویر مناسبی از آلیس کوپر قرار بدهم اما تصویر کاور همین آهنگ را قرار می‌دهم! همین تصویری که در بالای توضیحات می‌بینید. برای شما هم حسابی خاطره‌انگیز است. نه؟!

اگرچه عکس آلیس کوپر در اینجا موجود نیست ولی برای افرادی که عکس اورا ندیدند باید گفت که آلیس کوپر علی رغم اسم عجیبش مرد هست و تازه در بازه‌ای از دوران خوانندگی‌اش حتی سبیل هم داشته است!

چه کسانی با این آهنگ بیشتر ارتباط برقرار خواهند کرد؟:دوست داران هارد راک، بازهم دشمنان مدرسه!

دانلود با کیفیت متوسط800کیلوبایت**دانلود با کیفیت بالا3.2مگابایت** متن ترانه

Aerosmith2

4.Aerosmith – Walk This Way (ایروسمیت – از این طرف)

شاید کسانی که برای اولین بار این آهنگ را می‌شنوند به فکرشان کلمه «رپ راک» خطور کند سبکی که اکنون در اختیار گروهی مثل» لینکین پارک» یا مثلا خواننده‌ای مثل «کید راک» است ولی باید این را بگویم که این آهنگ در سال 1975 ضبط شده، زمانی که پیشگامان اصلی موسیقی رپ و هیپ هاپ کودکانی بیشتر نبوده اند! و در کل رپی وجود نداشته چه برسد به»رپ راک»!ولی حدستان خیلی زیاد هم بی ربط نیست! کمی صبر کنید توضیح می‌دهم.

دور از این بحث ها، ایروسمیت همیشه به عنوان یکی از بزرگترین گروهای راک تاریخ شناخته شده است ، بعید است که کسی طرفدار موسیقی راک باشد یا کلا به هر دلیلی دنبال راک باشد و از این گروه خبر نداشته باشد.ایرواسمیت بخش اعظمی از شهرت امروزش را مدیون همین آهنگ است، پس از ارائه این آهنگ بود که ایرو اسمیت تبدیل به یکی از بزرگان موسیقی راک شد.

طبق گفته رولینگ استون جو پری و استیو تایلر (گیتاریست و خواننده ایروزمیت) زمانی به فکر ساختن این آهنگ افتادند که فیلم «فرانکنشتاین جوان» اثر «مل بروکس» را به به صورت دسته جمعی می‌دیدند. این فیلم کمدی حسابی اعضای گروه را می‌خنداند و بعد از آن است که این دو عضو به فکر ساخت این آهنگ می افتد.البته این آهنگ به جز اسمش که یکی از دیالوگ های این فیلم هست هیچ شباهت دیگری به «فرانکنشاین جوان» ندارد.

شهرت ایرواسمیت خصوصا در دهه هشتاد میلادی افول بسیاری کرد که از مهمترین دلایل آن اعتیاد شدید اعضای گروه علی‌الخصوص جو پری و استیو تایلر به مواد مخدر و مشروبات الکلی بود که باعث شد حتی طرفداران آنها ازشان دل ببرند.هرچند آنها دوباره در دهه نود شروعی دوباره داشتند و تبدیل به یکی از موفق ترین گروههای راک این دهه شدند.اما کم اقبالی‌های این گروه در دهه هشتاد باعث شد تا جو پری و استیو تایلر در سال 1986 اجرایی از این آهنگ با گروه هیپ هاپ Run-D.M.C داشته باشد که باعث به وجود آمدن جریان بزرگی شد که این روزها مانند بختک بر روی جسد نیمه جان موسیقی جهان افتاده ! درست است ! اجرای Run-D.M.C با ایروسمیت پسیار پرطرفدار شد و باعث شد سبک و سیاق امروزی موسیقی رپ به وجود بیاید!موسیقی هیپ هاپ آن روزها با این چیزی که آن را رپ می‌نامیم تفاوت های بسیاری داشت و خواسته یا ناخواسته وظیفه به وجود آوردن این تفاوت‌ها بر عهده یکی ازمشهورترین گروهای راک تاریخ افتاد!

البته پرونده ایروسمیت خصوصا در دهه 80 سرشار از کارهای عجیب غریبی است که همیشه آنها را به حاشیه می‌کشاند.این یکی از کوچکترین آنهاست!

از دیگر نکات جالب این آهنگ هم این که پری روز اجرای این آهنگ شعر را در تاکسی جا می‌گذارد و مجبور می‌شود تا جایی که یادش می‌آید آن را بر روی دیوار استودیو بنویسد که البته تفاوت‌هایی با نسخه اصلی آن دارد و البته نسخه اصلی آهنگ هم هرگز پیدا نشد!

چه کسانی با این آهنگ بیشتر ارتباط برقرار خواهند کرد؟:طرفداران هارد راک ، با کمی اغماض دوستدارن هیپ هاپ. در ضمن فکر نکنم کسی باشد که با شنیدن این آهنگ یاد خاطره خاصی از دوران مدرسه‌اش افتاده بیفتد! داستان شعر این آهنگ درباره یک عاشقانه نا متعارف در یک مدرسه است که توضیح بیشتری هم ندارد!

دانلود با کیفیت متوسط800کیلوبایت**دانلود با کیفیت بالا3.3مگابایت** متن ترانه

Big Star

5.Big Star – Thirteen (بیگ استار – سیزده)

تا الان تمام آهنگ های معرفی شده کمی پر سر و صدا بودند؟ کمی صبر کنید برایتان اینجا یک سورپرایز بزرگ داریم!

اگر اسم این گروه را تا الان نشنیده اید به شما حق می‌دهم .بیگ استار گروهی است که حداقل برای ایرانی ها چندان شناخته نیست . شاید اگر تا حالا به آهنگ های بیگ استار گوش نداده اید شاید به جز چند استثنای بزرگ چیز زیادی از دست نداده باشید ولی این آهنگ چیز دیگری است. یک شاهکار آرام و زیبا که از لحاض ملودی آکوستیک خارق العاده اش روح هر دوستدار موسیقی را حسابی شاد می‌کند!

سیزده ماجرای دو نوجوان عاشق راک است که البته در کنار راک به یکدیگر نیز عشق می‌ورزند.شعر آهنگ و همین طور ملودی آکوستیکال ساده آهنگ حسابی دل منتقدان را ربود .الکس چیلتون ، سازنده ، گیتاریست و خواننده این آهنگ در مصاحبه ای با مجله رولینگ استون درباره ریتم ساده و دوستداشتنی این آهنگ گفت :» من هنوز هم  دارم نوازندگی و آهنگسازی را می‌آموزم!»

رولینگ استون قاطعانه در مورد این آهنگ نظر داده است که :»گرچه این آهنگ هرگز به صورت سینگل (Single) ارائه نشد یا پخش رادیویی نداشت ولی این آهنگ یکی از زیبا ترین آهنگ‌های راک در بزرگداشت و تجلیل از نوجوانی است.» آل میوزیک (Allmusic) هم در جایی در باره این آهنگ نوشته است:»آهنگ های انگش شماری هستند که دل انگیزی بی گناهی دوران نوجوانی را نشان می‌دهند ، بی شک سیزده بهترین آنهاست!»

قطعا ما به عنوان مخاطبان ایرانی با چندی از زیبایی های این آهنگ نمی‌توانیم ارتباط برقرار کنیم،‌ مثلا در جایی در متن این آهنگ اسمی از آهنگ Paint It Black اثر جاودانه رولینگ استونز می‌آید که آهنگی خاطره انگیزی برای نسل جوانهای دهه هفتاد میلادی بوده یا یک چنین چیزهایی ولی موزیک زیبا و شعر عاشقانه این آهنگ جوری است که همه ر احساساتی می‌کند.البته بیشتر نباید درباره این آهنگ گفت و بقیه را باید به شما واگذار کرد.

چه کسانی با این آهنگ بیشتر ارتباط برقرار خواهند کرد؟:دوستداران آکوستیک راک، سلیقه‌های کمی آرامتر، دوستداران موزیک های دهه هفتادی

دانلود با کیفیت متوسط600کیلوبایت**دانلود با کیفیت بالا3.5مگابایت** متن ترانه

—————

پی نوشت:

این لیست نگارنده را کچل نمود!قطعا دلم می خواست این لیست طولانی تر باشد ولی انگار هنرمندان  محترم به جز این چهار مورد زیاد خلاقیتی برای توضیح در این موارد پیدا نکرده اند!

نه! حرفم را پس می‌گیرم! با وجود جست و جوهای بسیارم به مورد های دیگری نرسیدم هرچند آهنگ در این مورد کم نبود ولی مطمئن بودم زیاد از آن استقبال نخواهد شد. دلیل دیگرم این بود که اگر با همین سرعت ادامه می دادم احتمالا این لیست برای خرداد ماه آماده می‌شد! به هر حال این لیست تقدیم به شما!

در ضمن آن چند سطر اول هم به بزرگی خودتان ببخشید!

+مرتبط:

لیست:شش آهنگ برای خداحافظی

Advertisements
  • صفا
  • 10 اکتبر 2009

  School
  از
  Super Tramp
  هم جاش خالی بود

  • عمو هوشنگ
  • 11 اکتبر 2009

  به به
  یه وبلاگ موسیقی که ساسی مانکن نداره !!!!
  دمت گرم دادا، مشتری وبلاگت شدیم اساسی 😎

  • دوست گرامی مطمئن باش هیچ وبلاگ «موسیقی» وجود ندارد که ساسی مانکن داشته باشد! فقط یک مقدار در نام گذاری ها اشتباه شده است!
   در ضمن!باعث افتخار من است که شما مشتری این وبلاگ حقیر باشید!

 1. eyval ahangaye bahali bood 😉

  • shaghayegh
  • 29 اکتبر 2009

  امروز با وبلاگت اشنا شدم
  باحال بود
  هستم باهاش

 2. اووووووووووف … عجب چیز خفنی بود. دمت گرم. من که چیزی الان یادم نیست اضافه کنم. مطمئنا اگه میخواستم بشینم فکر کنم به نصف اینایی که گفتی میرسیدم فقط. عالی بود. درضمن … به شدت یاد دوران گند مدرسه افتادم !!!.

  • شرمنده کردی مرد ؛ چیزی نبود فقط پوست سرم رو به دلایل ذکر شده حسابی کند!

  • شرمنده کردی مرد ؛ چیزی نبود فقط پوست سرم رو به دلایل ذکر شده حسابی کند!

  • گروهبان فلفلی
  • 19 نوامبر 2009

  اولا اقا بد جور مرسی به خاطر اهنگها

  دوما برادر من نمیدونم مگه اینجا رولینگ استونز مگه کشکه چرا خبری ازش نیست

  سوما میشه یه ذره درباره لد زپلین بنویسی البوم هاش رو خودم دارم

  بعدش هم این بقلی من میگه از ساسی و مرلین منسون چیزی نداره که البته من به جای شما گوشو کشیدم تا از این حرفهای زشت و بی تربیتی دیگه نزنه!!!!!!!

  • 1.خواهش می کنم مرد!
   2.درباره رولینگ استون حق با شماست، دیر شروع کردم ولی اگر عمری باقی موند، یادم نرفت، بارون نیومد ، آنفولانزا نگرفتم و … در پست بعدی دربارشون می نویسم ! خلاصه که منتظر باش!
   3.انگاری خوب وبلاگ رو نگشتی ها! دربارشون اینجا مفصل نوشتم!
   4. قضیه اسمت چیه؟
   5.××××

  • گروهبان فلفلی
  • 20 نوامبر 2009

  اولا مرسی فکر نمیکردم انقدر سرعت عملت بالا باشه اخه یه بار علی دایی گوش ما رو کشید و به ما متذکر شد که اینجا ایرانه البته ما بعدش فهمیدیم چی شد ولی سرعت جواب دادن تو رو با سرعت بقیه مقایسه میکنم باز در مورد که اینجا کجاست به شک میفتیم

  دوما منتظرم شدیدا!!!!!!

  سوما درمورد اسم هم بی خیال شو از قدیم گفتن یه اطلاعاتی خودشو هیچ وقت لو نمیده!

  • صوفی
  • 28 نوامبر 2009

  بسیار خوشحالم اینجارو پیدا کردم….من علی رغم اینکه تنبور میزنمو,سنتی کار میکنم ولی بسیار راک رو دوست دارم,ولی شناخت کافی از گروه هاش ندارم هرچی آهنگ دارم تک هستش و برای کسای مختلف میتونی کمکم کنی؟

  • دوست گرامی وظیفه این وبلاگ دقیقا کمک به شماست , اما من درست متوجه نشدم مشکل شما چیست , می شود واضح تر توضیح دهید؟

  • امیر
  • 5 مارس 2010

  ممنون از لیستت
  راجب به اون جمله بالا که درباره گانز اند روزز بود باید بگم من هم اون رو خونده بودم و هیچ وقت از ذهنم بیرون نمی ره الان که دیدم تو هم نوشتیش حس جالبی بهم داد!
  مرسی

  • محمدرضا
  • 30 مه 2010

  سلام
  هیچکدام از لینکهاتون تو این صفحه دیگه کار نمی کنه متاسفانه ! بقیه صفحات رو هنوز کاملا چک نکرده ام
  بهتره لینکهاتونو اگه خودتون قبلا آپلودش کردین اونو در سایتهای معتبر تر آپلود کنین تا چند ماه بعدش لینکها و یا حتی خود سایت حذف نشند !
  ممنون وبلاگ خوبی دارین
  خوشحالم که سبک راک داره تو ایران هم روز به روز گسترش بیشتری پیدا میکنه

 3. school dayz by wasp
  در کنار نیروانا و پینک فلوید
  و بسیار با فاصله بالا تر از ایرواسمیت و غیره

  My eyes are burning, bells are ringing in my ears
  Alarm clocks wailing, class bells screaming, I can’t hear
  A text book mad-house, twelve years I’m here in a rage
  A juveniles jail, And I’m here locked up in their cage

  School Daze, school daze, I’m here doin› time
  School daze, school daze, my age is my crime
  School daze, school daze, I’m here doin› time
  School daze, school daze, I’m attending hell high

  A blackboard jungle toed the line the rulers made
  A homework hell-house screams at me «MAKE THE GRADE!»
  Tick tock, three o’clock, I’m sittin here and counting off the days
  A firebell is ringin› hell and I’d sure love
  to see it blazeBURN IT DOWN!!

  School Daze, school daze, I’m here doin› time
  School daze, school daze, my age is my crime
  School daze, school daze, I’m here doin› time
  School daze, school daze, I’m attending hell high

  I pledge no allegiance and I betThey’re gonna drive me crazy yet
  Nobody here is understanding me
  I pledge no allegiance and I bet
  They’re gonna drive me crazy yet
  I’m dying here and trying to get free

  School Daze, school daze, I’m here doin› time
  School daze, school daze, my age is my crime
  School daze, school daze, I’m here doin› time
  School daze, school daze, I’m attending hell high

  • دوست گرامی ترتیب بندی موجود در این لیست نشان دهنده نکته خاصی نیست، قصد من از آوردن آهنگ ایروزمیت بیشتر اشاره به نکات حاشیه ای جالب آن بود مثلا همان ابداع رپ بر اساس یک موزیک راک که برای خودم خیلی جالب بود. ممنون از اینکه شما هم آهنگ مورد علاقه خود را معرفی کردید اگر همه بازدید کنندگان این مطلب هم آهنگ ها مورد توجه خود را گذاشته بودند الان به یک جمع بندی کامل رسیده بودیم!

  • Arash
  • 22 اوت 2010

  deftones-back to school

 4. متن هاتون کار نمی کنن میشه یک لینک دیگه بزارین؟

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

Advertisements
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: